Nagroda Lider ERM
Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony

Pełna nazwa
Pełna nazwa

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie

Zatrudnienie
Zatrudnienie

Ponad 500 lekarzy i ok. 800 pielęgniarek

Branża
Branża

Ochrona zdrowia
Szpital

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie (SPWSZ) to największy w województwie zachodniopomorskim szpital wielospecjalistyczny. Jednostka zlokalizowana w dwóch częściach miasta – przy ul. Arkońskiej i w Zdunowie – oferuje pomoc pacjentom w 32 oddziałach szpitalnych (w tym w dwóch szpitalnych oddziałach ratunkowych) z około 1000 łóżek i 39 poradniach specjalistycznych. W roku 2022 w szpitalu, także w oddziałach dziennych, hospitalizowanych było prawie 55 tys. chorych, udzielonych zostało ponad 212 tys. porad specjalistycznych, wykonanych ponad 10 tys. zabiegów operacyjnych (w tym transplantacje nerek, wątrób i płuc), zrealizowanych zostało ok. 2 mln badań bakteriologicznych i laboratoryjnych.

Największą siłą szpitala jest wysoko wykwalifikowany personel, w skład którego wchodzi ponad pół tysiąca lekarzy i ok. 800 pielęgniarek, z których ponad połowa posiada wykształcenie wyższe, a ponad 60% również specjalizację.

Szpital jest jedynym w województwie i jednym z większych w Polsce ośrodkiem transplantacyjnym przeszczepiającym wątroby i płuca. Ponadto nasi specjaliści przeszczepiają także nerki. Istotnym profilem działalności SPWSZ jest również onkologia – w Szpitalu Wojewódzkim funkcjonuje Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego, ale diagnozowani, leczeni i monitorowani są także pacjenci z innymi nowotworami (m.in. płuca, prostaty, jąder, pęcherza moczowego, nerek, mózgu, wątroby, trzustki, dróg żółciowych, żołądka, tarczycy i nadnerczy). W ubiegłym roku w szpitalu rozpoczął działalność trzeci w województwie oddział hematologii leczący m.in. chłoniaki, szpiczaki i białaczki. Rozbudowane oddziały kardiologii i kardiologii inwazyjnej oraz intensywnego nadzoru kardiologicznego przyjmują i leczą pacjentów z zaawansowanymi schorzeniami układu krążenia, zaś działająca przy oddziale poradnia kardiologiczna jest największą tego typu w regionie – lekarze udzielają w niej rocznie nawet 45 tys. porad rocznie.

Kolejnym ważnym profilem działalności szpitala są choroby zakaźne. Jedyny w Szczecinie oddział obserwacyjno-zakaźny jest wiodącym krajowym ośrodkiem zajmującym się osobami zakażonymi wirusem HIV. Od 2020 roku zakaźnicy opiekują się także chorymi na COVID-19, a SPWSZ stał się jednym z największych „szpitali COVID-owych” w Polsce (w latach 2020-2021 hospitalizowanych było tutaj łącznie 7326 pacjentów zakażonych koronawirusem, z których aż 429 przebywało w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii). Jednym z efektów pandemii jest obecnie realizowana przez szpital inwestycja, której wartość wynosi ok. 80 mln zł – budowa nowoczesnego, pięciopiętrowego budynku na potrzeby oddziałów i poradni chorób zakaźnych wraz z lądowiskiem dla śmigłowców. Realizacja projektu w głównej mierze jest możliwa dzięki funduszom europejskim. Ponadto w SPWSZ toczy się szereg innych inwestycji, w dużej mierze finansowych z pozyskanych środków zewnętrznych – przebudowa, rozbudowa i modernizacja budynku „C” na potrzeby zakładu diagnostyki obrazowej i poradni specjalistycznych; przebudowa i remont budynku „J” – nowej siedziby wspomnianej poradni kardiologicznej, budowa elektrowni fotowoltaicznej w placówce w Zdunowie.

Wręczenie nagrody

DSC_0930
DSC_0054
DSC_0059
DSC_0075
DSC_0082
DSC_0051
DSC_0048

Najlepsi z najlepszych

Poznaj pozostałe organizacje, które zbudowały wyróżniające się systemy zarządzania ryzykiem i otrzymały zaszczytny tytuł Lidera ERM. Celem nagrody jest promowanie i nagłaśnianie organizacji, które wdrażają najlepsze praktyki w zakresie zarządzania ryzykiem. Oto one:

DEBATA

Liderów ERM

RYZYKOWNA GRA: sztuka budowania odporności organizacji